Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Zamów książki dla młodzieży na www.motyleksiazkowe.pl.

Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę na komputerze, w smartfonie bądź w telewizji, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez konieczność poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla nastolatków – historie dla młodszego pokolenia czytelników

Nastolatki nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest masa literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy omawiają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młodszą generację czytelników. Ten rodzaj literatury dostał nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, awanturnicze przygodówki czy groza. Jednakże wszystkie te lektury łączy odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodzieży. Książki te mówią więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, poznawaniem swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami czy odnajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla młodzieży pomaga licealistom poczuć, iż inni również przeżywają analogiczne życiowe zawirowania w czasie dorastania.

Czemu warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży z czasem przynosi korzyści

Rekomendujemy proponować młodzieży ciekawą dla niej literaturę, gdyż rozwinięcie w nich chęci czytania dla rozrywki z czasem daje sporo korzyści. Osoba, która dużo czyta posługuje się szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zdecydowanie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie historii innych osób w tym samym wieku to także sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych pragnień. Co istotne, najbliżsi w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej wybiera opowieści o superbohaterach czy duchach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu je eksplorować!

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa