Kiszonki – przetwory z warzyw znane na całym świecie

Więcej szczegółów o przetworach warzywnych znajdziesz w tym miejscu.

Kiszonki warzywne są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański przysmak, rzadko przyrządzany w pozostałych regionach świata. Jednakże kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale również w obu Amerykach oraz w Azji.

Z jakiego powodu kiszone przetwory warzywne cieszą się popularnością?

Zgodnie z wiedzą historyków proces konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w soli, w zlewie z octu bądź w solance, znany jest ludziom od ponad czterech tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, blokuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Kilkaset lat wstecz był to perfekcyjny sposób, aby zwiększyć okres zdatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zarania swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Wyróżniają się one między innymi dużą zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z słonecznika czy owsa.

Smak kwaszonek warzywnych bywa inny w poszczególnych regionach świata

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany de facto na całym świecie, również w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Jednak pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym dodatkiem do sandwiczy, burgerów i hot-dogów. W naszym kraju oprócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. botwinkę, czosnek, a także owoce (przykładowo cytryny), a czasami nawet ryby.

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do setek potraw regionalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek kiszony podług typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Kontakt:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]