Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Szukasz kantara? Odwiedź ten adres.

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Skutkiem tego powinien on pasować do zarysu i wielkości głowy konia, a także nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sprzedaży odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Jeszcze wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – przykładowo sztucznym lub naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni półkrwi arabskiej, huculskich, wielkopolskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]