Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Uzupełnij swoje wiadomości o cenniku druku 3D.

Dostępność zamówienia druku 3D dowolnej makiety, projektu oraz części z tworzyw sztucznych znacznie redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamierzeniem firmy jest stała produkcja, najczęściej decyduje się ona na zakup drukarek 3D oraz zatrudnienie fachowców do ich obsługi. Jeśli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie czy też potrzeba skorzystania z modelu 3D jest doraźna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku opracowywania planu działań pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować cenę druku 3D?

Koszt druku 3D – bez stosownych plików zapłacisz więcej

Na końcową cenę druku 3D wpływa kilka elementów. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik we właściwym formacie (czyli STL albo STEP), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Nieraz zlecający opracowuje zaledwie rysunek projektowy lub prototyp. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu z wykorzystaniem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które mocno wpływają na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy całkowite wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (m.in. gwintowania albo wygładzenia).

Jak obliczyć cenę druku 3D?

Nie da się celnie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z firmą, u której zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu warto przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i dokładnie opisać specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą również poradą odnośnie wyboru materiału oraz właściwej techniki druku.

Kontakt:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]