Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Kup złotą monetę na goldbroker.pl.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych metod: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych

Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich kapitału, w związku z tym ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, stąd ich wygląd niezwykle rzadko podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko rocznikiem bicia. Warto wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest łatwiejsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże emitenci biją również monety o wadze 1/50 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zmniejszenie możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego złota, które zużyto do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wcześniej Krugerrandy, Britannię czy Filharmoników Wiedeńskich.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]