Podstawowe informacje o systemie SWIFT

System rozliczeń SWIFT. Dowiedz się więcej na https://tinyurl.com/ya4xvqv8.

Mimo, iż praktycznie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Co jest największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i sporo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]