Chcesz wymienić funty na złotówki? Skorzystaj z kantoru online

Zobacz więcej szczegółów o aktualnym kursie funta na nordiqa.com.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności z początku do struktur EWG a później UE, Wielka Brytania nie przyjęła euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski – silny pieniądz, który przezwyciężył liczne przeciwności

Na skutek decyzji o Brexicie, który okazał się przewlekłym, ponad czteroletnim procesem, cena funta względem dolara i euro wyraźnie zmalała. Było to związane m.in. z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało spadek ilości miejsc pracy, a pośrednio też obniżeniem PKB. Odrabianie sporego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy całkiem znacznych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. Należy jednak zaakcentować, że funt brytyjski to wyjątkowo mocny pieniądz, będący w obiegu na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z dużych spadków spowodowanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z legendarnego już ataku spekulacyjnego znanego jako “Czarna środa” z 1992 r.

Wykresów kursu funta szukaj na stronie kantoru internetowego

Funt pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo lokują swój kapitał. Jest tak w głównej mierze w związku z tym, że mimo opuszczenia przez UK UE, dziesiątki tysięcy zatrudnionych tam Polaków nie wróciła do kraju i nieustannie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżący kurs funta szterlinga monitoruje wobec tego ogromna grupa rodaków. Szuka ona zwłaszcza rzetelnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro czy też złotówki, ale nierzadko także statystyk historycznych sięgających nawet pięciu lat wstecz. Takie analizy dostępne są np. na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs co parę sekund. Dane te umożliwiają również obeznanym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.