Urlop we włoskich Alpach. O trekkingach w Dolomitach

Co powinno się wiedzieć o Dolomity trekking?

Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu na pewno poznali już większość szlaków trekkingowych w naszym kraju zlokalizowanych w Karkonoszach, w Bieszczadach i w Tatrach. Niewątpliwie są one zachwycające, aczkolwiek osoby chętnie praktykujące ten typ sportu po jakimś czasie chcą poczuć znowu podekscytowanie płynące z wypraw po mało znanym zakątku świata. Dlaczego zatem korzystać tylko z szlaków w polskich górach, jeżeli można podziwiać fenomenalne widoki we włoskich Dolomitach?

Dolomity – pełne turni, baszt skalnych i poszarpanych grani

Dolomity, czyli masyw górski położony w całości w północno-wschodniej części Włoch, wyróżniają się sporą ilością stromych turni, baszt skalnych i poszarpanych grani, które w czasie dnia pod wpływem padającego na nie blasku słońca zmieniają swój kolor. Jest to także jedno z najurokliwszych pasm górskich Europy (o ile nie świata!), nic więc dziwnego, że w pierwszej dekadzie XXI w. trafiły do wykazu światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego, że w Dolomitach występują wysokie pionowe skalne ściany, bardzo spadziste stoki i wiele urwisk, oznaczono w nich także dużo łatwych szlaków, z którymi da sobie radę większość osób uprawiających trekking.

Szczyty Tre Cime i Averau – co warto zobaczyć podczas trekkingu w Dolomitach?

Początkujących miłośników trekkingu niewątpliwie oczaruje wyprawa przez to pasmo górskie po via ferratach, to znaczy po szlakach, które są wyposażone w mocne liny asekuracyjne. Scenariusz ekskursji tego rodzaju jest tak skonstruowany, aby członkowie grupy przeszli szkolenie z zasad asekuracji oraz sposobów przemieszczania się po takiej trasie. Obeznani z górami i wyróżniający się wysoką sprawnością fizyczną turyści będą zachwyceni przeprawą po szlaku na Brencie, najbardziej znanego pasma górskiego Dolomitów. Wyprawa ta jest dla wielu osób fizycznie bardzo wyczerpująca, jednak jej uczestnicy niewątpliwie nie zapomną o niej przez całe życie. W Dolomitach można spędzić też aktywnie zimę, chodząc po mało spadzistych obszarach na rakietach. Tak można podziwiać między innymi szczyt Averau i grupy Dolomiti di Sesto.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]