Zastosowanie tkanki tłuszczowej w chirurgii plastycznej – przeszczep autologiczny i komórki macierzyste

Przeszczep tkanki tłuszczowej jest stosowany do odmładzania twarzy (wolumetrii, czyli odbudowy młodzieńczego owalu), modelowania sylwetki, w tym powiększania piersi i pośladków lub rekonstrukcji piersi. Jeśli poszczególne obszary twarzy wymagają wypełnienia, masz głębokie zmarszczki lub bruzdy albo pragniesz trwalszych efektów niż to, co zapewniają tymczasowe wypełniacze, zwróć uwagę na wspomniany zabieg. Sprawdź, na czym dokładnie polega i kiedy warto umówić się do chirurga plastycznego.

Autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, czyli lipotransfer

Lipotransfer (lipofilling) to zabieg, podczas którego specjalista pobiera tkankę tłuszczową z jednej części ciała i przenosi ją do drugiej. To bezpieczna i sprawdzona metoda modelowania sylwetki i redukcji oznak starzenia. Najczęściej stosuje się go na twarzy, by uwydatnić policzki, wypełnić dolinę łez i odbudować obszary, które straciły objętość wraz z wiekiem. Proponowany zabieg pozwala również wymodelować piersi i pośladki. U wielu pacjentów pozyskuje się komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej zgromadzonej na pośladkach, udach, brzucha lub ewentualnie z podbródka.

Decydując się na taki zabieg, możesz pozbyć się tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc i wypełnić nią inne części ciała. To bardzo dobra metoda, jeśli chcesz jednocześnie wyszczuplić brzuch czy uda i wypełnić lub powiększyć inne partie ciała lub twarzy.

Własny tłuszcz jest najlepszym materiałem na implanty, ponieważ nie wywoła reakcji alergicznej. Nie ma też ryzyka, że organizm odrzuci przeszczep autologiczny.

Jak wygląda zabieg lipotransferu i kto może z niego skorzystać?

Należy podkreślić, że istnieją pewne ograniczenia co do ilości tłuszczu, jaką można pobrać i przetransferować, a zabiegu nie wykonuje się u osób bardzo szczupłych. Ponadto pacjent nie może mieć problemów z krążeniem, które wspiera później prawidłowe gojenie tkanki.

Jak wygląda zabieg? Specjalista usuwa tkankę tłuszczową z kłopotliwych stref poprzez liposukcję. Następnie odpowiednio przygotowuje pobraną tkankę tłuszczową i wstrzykuje ją w wybrane obszary. Należy podkreślić, że część przeszczepionej tkanki ulega wchłonięciu i lekarz bierze to pod uwagę.

Autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej jest przeprowadzany na sali operacyjnej, a rodzaj znieczulenia i czas zabiegu zależy od obszaru, który jest modelowany. W przypadku modelowania ciała stosowane jest znieczulenie ogólne.

Przeszczep autologiczny jest jednym z trudniejszych zabiegów estetycznych, w związku z tym kluczem do udanych, długoterminowych wyników jest wybór utalentowanego, doświadczonego chirurga plastycznego.

Jakie właściwości mają komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?

Terapia komórkami macierzystymi może przywrócić funkcjonalność komórek, tkanek i narządów. Stymuluje unikalne zdolności regeneracyjne organizmu. Komórki macierzyste z tłuszczu są często wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, która przyspiesza gojenie, odbudowę i naprawę uszkodzonych narządów, tkanek i komórek. Mają zdolność do samoodnowy i wzmocnionego potencjału wieloróżnicowania poprzez uwalnianie różnych czynników wzrostowych i pęcherzyków zewnątrzkomórkowych.

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej należy wstrzykiwać pod niskim ciśnieniem i w niewielkich ilościach. Dzięki temu mogą połączyć się z otaczającymi tkankami i szybko ukrwić. Należy je chronić po wstrzyknięciu, by zminimalizować obrzęk. W przypadku modelowania ciała pacjent powinien nosić odzież uciskową przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Lekarz może również zalecić zimne okłady i leki przeciwzapalne, by zapobiegać obrzękom.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/problemy-estetyczne/zastosowanie-tkanki-tluszczowej-w-chirurgii-plastycznej-przeszczep-autologiczny-i-komorki-macierzyste/