
W tym miejscu znajdziesz więcej szczegółów o usuwaniu blizn rogówkowych.
Oko to wrażliwy element ciała i łatwo może zostać uszkodzone. W następstwie różnorodnych chorób lub urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, korzystając z laserowej korekty wzroku.
Blizny rogówkowe – jakie generują skutki?
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niesłychanie plastyczna i choć na ogół niewielkie jej otarcia goją się same, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co może spowodować tworzenie się blizn rogówkowych? Są one przeważnie skutkiem urazów mechanicznych jak skaleczenia, zadrapania oraz oparzenia, przedostania się do oka ciała obcego albo wielu chorób (przykładowo kiły). Jednak blizny rogówkowe mogą wykształcić się również na skutek niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce świadczy wiele innych symptomów, jak m.in. nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie oczu czy uczucie swędzenia gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz polecamy czym prędzej zapisać się na konsultację z okulistą. W trakcie szczegółowego badania ustali on głębokość, rozmiar i umiejscowienie blizn, jak również poinformuje o metodach ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówkowych
Najbardziej rozpowszechnioną obecnie procedurą eliminowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, realizowany w sporym odsetku klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich i regularnie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.
Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]