Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Więcej szczegółów o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wcześniej jednakże następuje ta wyczekiwana przez większość pań chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto i kamienie szlachetne

Sprezentowanie kobiecie pierścionka to niezwykle stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, że od tego palca biegnie żyła wiodąca prosto do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, iż zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Na początku wykonywano je ze skóry, z trzciny, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężczyźni chcieli zademonstrować swoje całkowite zaufanie do przyszłej żony. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, jednakże materiały te faktycznie powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania dopiero od paru stuleci, przy czym znamienny przyrost ich popularności można spostrzec w poprzednim wieku.

Kamienie szlachetne, platyna, a także drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście pożądana biżuteria na oświadczyny to pierścień z platyny z ogromnym diamentem, jednak możliwości swobodnego dobierania rozmaitych kamieni oraz metali są olbrzymie. Poza diamentami stosuje się tanzanit, topaz czy rubin. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, stal damasceńską, tytan, a nawet drewno, jednakże nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i różnych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż mężczyzna ma obowiązek wydać na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: użytego kamienia, surowca, liczby karatów czy designu, toteż każdy kupi elegancki, oryginalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem miłości oraz zaangażowania, wobec tego jego cena ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]