Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Znajdź obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże nowożeńców do końca życia, a symbolem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Z początku nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem sakramentu ślubu. Mało osób wie jednak, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. w Meksyku, w USA, na Słowenii czy we Włoszech, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie według staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne razem, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, imię małżonka lub cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które uosabiały potęgę miłości. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się z reguły platynę i złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź istotny dla małżonków cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]