
Potrzebujesz zamówić silnik elektryczny DC? Kliknij tu.
Mnóstwo sprzętów, których używamy codziennie i bez których sporo czynności stałoby się cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Małe bądź ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb życia i pracy, a statystyczny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak pracują te urządzenia, ani z jakich modułów składają się.
Kilka wstępnych informacji o silnikach prądu stałego
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego użycia w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Moritz Jacobi, Thomas Edison czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, stojana, wirnika, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność, jak również bezgłośne działanie.
Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do profesjonalnego wykorzystania
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są podzespołem samochodów i pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy także naszym pociechom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silniczków DC korzystają też hobbyści do realizacji własnych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od uznanych marek.
Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]