Dowiedz się więcej o motoreduktorze DC na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na drobiazgowe obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich albo sporych obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub transport, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, atrakcje w parku rozrywki czy wirniki. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, iż liczbę potencjalnych zestawów, które współcześnie mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]